Çarşamba, Şubat 1, 2023
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetSÜRÜŞ İZLENİMİ : PEUGEOT 308’ E DİZEL OTOMATİK DOPİNGİ

SÜRÜŞ İZLENİMİ : PEUGEOT 308’ E DİZEL OTOMATİK DOPİNGİ

Bu hafta sizler için seçtiğimiz otomobilimiz Peugeot’un ülkemizdeki otomobil satışlarının en çekişmeli geçtiği segmentteki oyuncusu 308. 2014 yılında çok radikal bir değişimle 308’in yeni neslini otomobil tutkunları ile buluşturan Peugeot, bu şık otomobili markanın yeni tasarım felsefesinin en son örneği olarak lanse etmişti. Dış ve iç tasarımı, sürüş dinamikleri ve motor seçenekleri ile kullanıcıların başarılı notlar alan 308’in ürün gamındaki tek eksik motor ve şanzıman seçeneği ise geçtiğimiz aylarda satışa sunuldu. Özellikle kalabalık ve büyük şehirlerde son yılların en büyük trendlerinden biri olan dizel motor ve otomatik şanzıman seçeneği

yeni nesil Peugeot 308’de çok başarılı bir kombinasyonla bir araya getirilmiş.Bizde geçtiğimiz günlerde bu otomobili kullanma fırsat bulduk. Ama önce dilerseniz yeni nesil 308’in dış tasarımında biraz sizlere bahsedelim…

Tamamen led olarak tasarlanmış ön ve arka farlar

Yeni 308, eski nesli ile dış tasarım anlamında tamamen farklı bir otomobil. Şişkin çamurlukları ve tamponları sayesinde 308, artık son derece sportif ve modern bir görünüme sahip. Yuvarlak hatları, tamamen led olarak dizayn edilmiş ön ve arka farları ve ve test otomobilimizde de yer alan 18 inç jant seçeneği ile bu otomobil sportif kimliğini pekiştirmiş. Ayrıca eski nesline oranla 10 mm arttırılan aks mesafesi de yeni nesil 308’e daha geniş bir iç mekan ve daha stabil bir sürüş vaad ediyor.

Bu şık hatchback modelin iç mekanı da tıpkı dış mekanı gibi tamamen farklı bir görünüme kavuşmuş. İki parçalı olarak tasarlanan ön konsolun üst kısmının dokusu kalite hissini arttırmış. Daha önce ilk olarak Peugeot 208’de kullanılan yükseltilmiş gösterge paneli ve küçük direksiyon simidi, yeni nesil 308’de de yerini almış. Orta konsolda ise sade ve şık bir görünüm yakalamak için bu nesilde  tuş kirliliği önüne geçilmiş. Birkaç buton haricinde otomobille ilgili bir çok özelliğin kontrolü 7 inç’Lik dokunmatik ekran üzerinden kontrol ediliyor. Bu durum 308’e son derece modern bir görünüm sağlarken bizce güvenlik anlamında bazı problemler yaratabilir. Tüm iklimlendirme butonlarının dahi dokunmatik olarak sürücü tarafından kontrol edilmesi sürüş esnasında bazı dikkat dağınıklıklarına yol açabilir. Bu yüzden sürücülerin otomobil dururken bu menüleri kontrol etmesi veya varsa ön koltuktaki diğer yolcu tarafından bu eylemlerin gerçekleştirilmesi daha doğru bir hareket olacağı kanısındayız.

Son derece büyük olarak tasarlanan cam tavan, test otomobilimizde yer alan açık renk döşemelerle birlikte içeride size son derece ferah bir ortam yaratıyor. Kendinizi adeta bir akvaryumda gibi hissediyorsunuz.

İçine sanki 8 silindir kaçmış

308’in dizel otomatik şeçeneği ile iç mekanda karşımıza çıkan en büyük farklılıklardan biri ise vitesin altında konumlandırılan “sport” düğmesi. Bu düğmeye bastığınız andan itibaren otomobilin kolonlarında aktif hale gelen sportif motor sesi, gösterge panelinin tamamen kırmızıya dönmesi ve yine göstergeler arasında yer alan bilgiler bizi tıpkı güçlü bir spor otomobil kullanır gibi heyecanlandırmayı başardı.

Son olarak bu yeni 308’in arka koltuklarında bu segmente göre rahat bir baş ve diz mesafesinin sunulduğunu ve 420 litre ile segmentindeki en iyi bagaj hacimlerinden birine sahip olduğunu da notlarımıza ekleyebiliriz.

Nedir bu AdBlue ve nereden alınır?

Orta sertlikteki süspansiyon sistemi ile hem konforlu hem de güvenli bir sürüş sağlayan 308’ de test otomobilimizde de yer alan 18 inç jantlar bulunuyorsa, doğal oalarak biraz konforlu sürüşten feragat etmeniz gerekiyor. Ama bu her otomobilde olduğu gibi çok normal bir durum. Şimdi gelelim otomobilimizin teknik özelliklerine. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi dizel motor ve otomatik şanzıman, bu otomobilde son derece performanslı,konforlu ve çevreci özellikler ile bir araya getirilmiş. 1.6 litre hacminde 120 beygir güç üreten Blue hdi motoruna bir de tam otomatik 6 kademeli şanzıman eklenince Peugeot 308 son derece keyifli bir hale ulaşmış. 300 Nm maksimum torkunu tam otomatik şanzımanı ile sarsıntısız bir şekilde yola aktaran bu gösterişli Hatchback, tatmin edici performasının yanı sıra 100 km’de

ortalama 3.3 litre yakıt tüketimi ile son derece şaşırtıcı bir değere de imza atıyor. Test sürüşümüz esnasında tam olarak bu fabrika değerini yakalayamasakta çokta üzerinde bir tüketim değerine ulaşmadığımızı içtenlikle söyleyebiliriz. Bu kombinasyonun çevreci özelliklerinden de bahsedecek olursak, segmentinde pekte görmeye alışık olmadığımız bir sistemin Peugeot 308 ‘de yer aldığından sizlere bahsetmemiz gerekiyor. Yeni 308  Blue Hdi motorun kullandığı AdBlue denilen sıvı madde, daha çok ağır vasıtalarda  ve üst sınıf otomobillerle anılıyor. Bu sistemde motor, motorinin yanı sıra benzin istasyonlarından satın alınabilen AdBlue olarak adlandırılan bir madde ile destekleniyor. Bagaj bölümünde yedek lastiğin yanında bulunan bir kapak ile bu sıvı doldurulabiliyor ve her 20 bin kilometrede bir kullanılması yeterli oluyor.Bu sayede Peugeot 308’in teste alma fırsatı bulduğumuz bu motor seçeneği hem Euro6 normlarını eksiksiz bir şekilde karşılıyor, hem de 92g/km’lik bir emsiyon değerine ulaşıyor.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER