Salı, Mayıs 21, 2024
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetSÜRÜŞ İZLENİMİ: HYUNDAI i20 COUPE

SÜRÜŞ İZLENİMİ: HYUNDAI i20 COUPE

Bu haftaki test konuğumuz B segmentinin en iddalı modellerinden Hyundai i20’nin Coupe versiyonu. Tıpkı standart 5 kapılı versiyonu gibi Türkiye’de üretilen ve markanın Almanya’daki Rüssenheim tasarım merkezinde hazırlanan bu otomobil, hedef kitlesinin büyük bir kısmında yer alan genç otomobil tutukunları bu yeni modeli ile daha da cezbediyor. i20 Coupe, ismininde hakkını vererek sadece bu modelin 3 kapılı versiyonu olmanın dışında tamamen, farklı bir otomobil. Peki nedir i20 Coupe’yi farklılaştıran ve öne çıkaran detaylar?…

Hyundai i20 Coupe’nin ön yüzü 5 kapılı versiyonu ile neredeyse aynı. Sportif bir görünüme sahip olan altıgen ön ızgaraya bu otomobilde de yer verilmiş. Farklılık olarak farların içine led detaylar eklenmiş, çamurluklar genişletilmiş ve sis farları tamamen değiştirilmiş. Yan tarafta ise “coupe” isminden de anlaşılacağı gibi arkaya doğru alçalan tavan yapısı göze çarpıyor.Karartılmış küçük arka camlar, 5 kapılı versiyonda kapı ortasında yer alan detayın bu otomobilde kapı altında yer bulması ve ince yanaklı 17 inç lastik ve jantları ile i20 Coupe son derece sportif bir görünüme sahip. Arka kısımda da bu sportiflik tam anlamı ile korunmuş.

Tamamen değiştirilen ve geri vites lambasının da içine dahil edildiği led arka stop grubu çok daha şık bir görünüme sahip. Ön tarafta değişim gösteren sis lambalarının aynı bumerang formu, arka tamponların köşelerinde yer alan reflektörlere de uygulanmış ve son derece şık bir detay oluşturulmuş. Karartılmış arka camın üstünde yer alan spoiler’da bu tip sportif otomobillerin olmaz olmazlarından diyebiliriz.

İç kısımda modelin ana hatları korunarak bir takım sportif detaylara yer verilmiş. Spor otomobillerde sıkça görmeye alıştığımız ve iç mekana karakterini yansıtan siyah tavan kaplaması i20 Coupe’de de yer alıyor. İ20 Coupe’nin inci beyazı ve mercan olmak iki farklı dış renk seçeneği yer almakta. İç kısımda ise her iki renkte de mercan rengi detaylara, vites topuzunda, çerçecesinde,koltuk döşemelerinde,havalandırma ızgaralarında ve müzik siteminin dış çıtalarında yer verilmiş. Dolayısıyla mercan renkli test otomobilimizin dış ve iç tasarımının beyaz renk seçeneğine oranla daha başarılı bir iç ve dış bütünlük sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

5 kapılı versiyonunun yüksek donanım versiyonlarında yer alan multimedya sistemine ise bu coupe versiyonda malesef yer verilmemiş ve yerine daha basit bir müzik sistemi kullanılmış. Direksiyon üzerindeki kumandalar, soğutmalı torpido gözü, usb ve aux girişi ve orta konsolda yer alan kol dayama bölümü ise bu sınıfta görmek istediğimiz rahatlık ve konfor sunan detaylar arasında. Son olarak arka koltukların yeterli baş ve diz mesafesine sahip olduğunu söyledikten sonra i20 Coupe’nin tavanında yer alan büyük sunroof’un ise siyah tavan döşemesi boğulan iç mekana büyük bir ferahlık sağladığını söyleyebiliriz.

Hyundai i20’nin kalbinde 1.4 litre hacminde 100 beygir güç üreten benzinli bir motor yatıyor. Tek motor seçeneği ile satışa sunulan bu modelin hem otomatik hem de manuel şanzıman opsiyonları yer almakta. Kullanma fırsatı bulduğumuz otomobilmizde 6 ileri manuel şanzıman bulunuyor. Bizce bu otomobilin tek eksiği daha performanslı bir motor seçeneğine yer verilmemiş olması. Aslında bu denli sportif ve agresif bir görünüme sahip olan bir otomobilin karakterini yansıtan bir motora sahip olması çok şık olur ve i20 Coupe’ye çok yakışırdı. Ancak bu motorun artılarından bahsedecek olursak son derece ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Perfomans olarak çok tatmin edici olmasa da 100 km’de ortalama 5.5 litre olarak belirlenen fabrika verilerine çok ufak sapmalarla ulaşabiliyorsunuz. En azından biz test sürüşlerimiz esnasında agresif olmayan bir sürüş tarzı ve şehir içi kullanımına rağmen 6 – 6.5 litreleri yakalayabildiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER