Perşembe, Kasım 30, 2023
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetSÜRÜŞ İZLENİMİ: PEUGEOT PARTNER TEPEE

SÜRÜŞ İZLENİMİ: PEUGEOT PARTNER TEPEE

Kompakt ticari segment olarak adlandırılan bu sınıfta bir otomobilin konforu ve rahatlığını sunmaya çalışan modeller tek tek piyasaya çıkıyor. Bu hafta teste aldığımız Peugeot Partner Tepee ‘de bu sınıfın en iddalı temsilcilerinden. Bahsettiğimiz bu gereksinimleri yeni nesli ile Partner Tepee fazlasıyla karşılamayı da fazlasıyla başarmış.

Dış tasarımda bu tip araçlarda geometrik yapıları yüzünden çok sıradışı ve farklılık yaratan tasarımlar oluşturmak pek mümkün olmuyor.Peugeot’ta yeni Partner’in ön tasarımında ufak ama etkili dokunuşlarla bu aracı daha sağlam ve güven veren bir görünüme kavuşturmuş. Yenilenen ızgara tasarımıyla markanın otomobil ürün gamı ile bütünlük sağlayan Partner’in gündüz led farları eklenen yeni tamponu son derece şık olmuş. Bizim teste alma fırsatı bulduğumuz Zenith versiyon yani en dolu donanımında yer alan tavan rayları ve sportif jantlar da sportif görünümü destekliyor.

Yeni Partner Tepee’nin iç kısımındaki yenilikler bizce bu segmentin standartlarını yeniden belirleyecek ve sınırları zorlayan cinsten. Örneğin, orta konsola eklenen 7 inç’lik çok kapsamlı multimedya ekranı son derece etkileyici bir teknolojik özellik. Bu multimedya sisteminde bluetooth telefon bağlantısı, geri görüş kamerası, navigasyon, wifi kablosuz internet bağlantısı ve telefonunuzu bu sisteme tamamen yansıtabileceğiniz mirror screen özelliği yer almakta. Yani bugün bir 508 alsanız multimedya sisteminde ne yer alıyorsa Partner Tepee’de de aynen yer alıyor.

Yeni Partner Tepee’nin tavan tasarımı ise son derece ilginç ve füturistik. 4 ayrı cam bölümün, arka koltuklar için havalandırma ızgarlarının, küçük küçük taşıma gözlerinin ve araç içi koku sisteminin yer aldığı bu tavan iç mekanı da son derece ferah bir hale getirmiş.Tüm bu teknolojik ve konfor ağırlıklı özelliklerden önce bu araçların bir ticari araç olduğunu da unutmamak gerekiyor.Bu yüzden yükleme kapasitesi ve alanı son derece önemli. Peugeot’ta bu sınıfta bir ilki gerçekleştirerek Partner Tepee ‘de çarpıcı bir yeniliğe imza atmış. Bu otomobilin teste aldığımız yeni neslinde artık arka koltuklar tamamen sökülüp dışarı alınabiliyor. Bu sayede koltukların yatırlması ile elde edilebilen 1350 litrelik bagaj hacmi tam 3000 litreye ulaşıyor. Bu son derece etkileyici yeniliğin yanı sıra arka camında bir kapak gibi açılabilmesi yeni Partner Tepee’nin bir başka artısı.

.

Şimdi gelelim bu yeni ticari otomobilin teknik özelliklerine. Kullandığımız aracın kalbinde 1.6 litre hacminde 115 beygir güç üreten dizel bir motor yatıyor. Son derece zevkli ve tatminkar bir sürüş sunan bu motorun maksimum tork değeri ise 240 Nm. Ancak sollama veya rampa tırmanış gibi ekstra torka gerek duyulduğu anlarda gaz pedalının sonunda yer alan ekstra bölüme basıldığında overboost özelliği ile anlık olarak bu tork değeri 270 Nm’ye de ulaşabiliyor. Aynı hacimde daha düşük beygir gücüne sahip bir motor seçeneği daha olan aracımız 5 ileri manuel şanzımana ile kombine edilmiş. Bu kombinasyonla Peugeot Patner Tepee 100 km’de ortalama 5.5 litre yakıt tüketiyor.

.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER