Pazartesi, Mart 20, 2023
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetSÜRÜŞ İZLENİMİ: CITROEN C4 PICASSO

SÜRÜŞ İZLENİMİ: CITROEN C4 PICASSO

Bu hafta sizler için seçtiğimiz test otomobilimiz Fransız markanın MPV sınıfındaki başarılı temsilcisi. Kalabalık aileler için son derece ideal olan bu otomobilin hem 5 hem de 7 koltuklu versiyonları bulunmakta. Bizim test etme fırsatı bulduğumuz model ise 5 koltuklu versiyonu. C4 Picasso’nun 2013 yılında karşımıza çıkan bu neslini asıl inceleme sebebimiz ise dizel motor seçeneği ile kombine edilen yeni şanzımanı. Ama dilerseniz önce bu fonksiyonel otomobilin dış ve iç tasarımını kısaca hatırlayalım.

C4 Picasso’nun ön tarafına baktığınızda son derece füturistik tasarıma sahip bir otomobil görüyorsunuz. Gerçekten sıradışı bir şekilde tasarlanan bu otomobil yuvarlak bir buruna ve çok farklı bir far grubuna sahip. Ön ızgaranın farla birleşip bir çizgi gibi boydan boya tasarlanması bu otomobilin adeta gözlerini kısıp yola baktığını hissettiriyor. Ayrıca farlar altına konumlandırılan hatta bütünleştirilen gündüz led lambaları da amaçlanan sıradışı tasarım felsefesini pekiştirmiş.Yan tarafa geçtiğimizde ise 17 inç sportif jantlar ve camlar etrafındaki kromaj çıtalar göze çarpan detaylar arasında yer alıyor.

C4 Picasso’nun arka kısmı ise ön tarafına göre daha sıradan bir görünüme sahip.Genel olarak çok yuvarlak hatlara sahip olan bu otomobilin arka tamponu ve stop grubu da bu görünümü desteklemiş.

C4 Picasso’nun içine geçtiğinizde tıpkı eski nesillerinde de olduğu gibi son derece teknolojik ve ferah bir mekan sizleri karşılıyor. Orta konsolda çok fazla tuş grubuna yer vermek yerine bu nesilde dokunmatik multimedya ekrandan bir çok özellik kontrol edilebiliyor. Bu multimedya ekranın üstünde ise tam ortaya konumlandırılmış dijial gösterge panelini görmek mümkün. Yüksek çözünürlüğe sahip bu 2 ekran açıkcası otomobil içindeki yaşamınıza renk katıyor. Tabi sürüş esnasında bu multimedya sistemini çok kurcalamamanızın hem sizin hem de trafikteki diğer otomobiller için hayırlı olacağını düşünüyorum.

Zaten bu 2 ekranın tam ortada konumlandırılmasının bir diğer sebebi ise ön yolcu koltuğunda yer alacak kişilerin de rahatlıkla erişebilmesi. Güneşliklerin geriye itilmesi ile tavan ve ön camın birleşmesi yine bu otomobilde daha önceden hatırladığmız bir özellik. Bu  özellik sayesinde iç mekanın ne kadar ferahladığını söylememize sanıyorum gerek bile yok. Markanın geçtiğimiz yıllarda denemesini yaptığı ancak vazgeçtiği radikal direksiyon tasarımlarının ardından bir standart oluşturuldu. C4 Picasso’nun direksiyonu krom detayları ve bolca kontrol butonu ile son derece şık ve fonksiyonel bir yapıya sahip. Arka tarafta ise ileri geri hareket edebilen koltukları ve ön koltukların arkasındaki masaları ile C4 Picasso, yolcularına geçekten çok konforlu bir yolculuk vaad ediyor. Bagaj hacmi konusunda ise bu otomobil 7 koltuklu versiyonu kadar bonkör olmasa da  sağladığı 537 litre ile tam bir aile otomobili olduğunu kanıtlıyor. Bu hacim arka koltukların daha öne alınması ve hatta tamamen yatırılması ile devasa boyutlara ulaşabiliyor. Son olarak bu şık aile otomobilinde otomatik park sistemi, şerit değiştirme uyarısı,kör nokta uyarısı ve otomatik uzun farlar gibi bir çok teknoloji ve güvenlik sistemine yer verildiğini de notlarımıza ekleyelim.

Gelelim bu testi gerçekleştirmemizin en büyük sebebine. Daha önce bu otomobili kullanma fırsatı bulmuştuk. Uzun zamandır da yollarda gördüğümüz ve artık yeni sayılmayacak bir otomobil diyebiliriz. Ancak bu motor-şanzıman seçeneği çok yeni. 120 beygir gücünde ve 1.6 litre hacmindeki dizel motor test otomobilimizde 6 ileri tam otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Bence bu kombinasyonla ve hatta bu şanzımanla C4 Picasso adeta yeniden doğmuş. Kullanım rahatlığı ve keyfi çok daha ileri bir noktaya taşınmış.

Daha önce dizel otomatik kombinasyonunda yer verilen otomatikleştirilmiş manuel şanzıman, her ne kadar çok tasaruflu olsa da itiraf etmeliyiz ki sürüş konforu açısında kullancısını tatmin etmiyordu. Ancak bu yeni otomatik şanzımanla C4 Picasso, tam olması gerektiği gibi bir otomobile dönüşmüş. Ayrıca bu kombinasyonun fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 3.9 litre bir yakıt tüketimine sahip olması çok etkileyici. Ancak biz test sürüşlerimizde çok büyük sapmalar yaşamasakta tam bu değeri yakalayamadığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER