Çarşamba, Şubat 1, 2023
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetKARŞILAŞTIRMA: HYUNDAİ i20 – TOYOTA YARiS

KARŞILAŞTIRMA: HYUNDAİ i20 – TOYOTA YARiS

Bu hafta sizler için rekabetin kıyasıya yaşandığı b segmentinde yer alan Toyota Yaris ve Hyundai i20’yi mercek altına aldık. Tamamen Türk üretimi olan i20 ve Toyota’nın yeni nesil tasarım felsefesinin tüm dokunuşlarını üzerinde barındıran Yaris, bu sınıfın en çok tercih edilen ve iddalı oyuncularından. Dilerseniz karşılaştırmamıza bu iki otomobilin dış görünümünden başlayalım.

Hyundai i20 geçtiğimiz yıl yollara çıkan yeni nesli ile tamamen farklı bir otomobil haline geldi. Eski neslinle hiçbir benzerlik göstermeyen yeni i20, daha geniş ve uzun yapısı ile uzaktan bakıldığında sanki c segmenti bir otomobil gibi gözüküyor. Otomobil boyutların her yeni modelle bir üst segmentin sınırlarını zorladığı bugünlerde, bu akımın en büyük örneklerinden birinin i20 olduğunu söyleyebiliriz. Bu şık kompakt otomobilin ön tarafta altıgen ızgara, far üstündeki kaş şeklinde aydınlatma ve led gündüz farları göze çarpan detaylar arasında yer alıyor. Eski neslinde daha yuvarlak hatlara sahip olan bu otomobil yeni nesli ile daha keskin bir tasarıma sahip.

Toyota Yaris’e ise gelecek olursak ön yüzü markanın diğer  modelleri ile bütünlük sağlaması için çok benzer bir hale gelmiş. Krom detaylarla desteklenen marka logosu son derece şık bir görünüm sağlıyor. Petek tasarımlı ön alt ızgara ve lake çerçeveleri de sportif görünümü desteklemiş. Projektör tipi ön farlar ise yeni nesil Auris ve Avensis ile aynı formda kullanılmış.

Yan taraftan her iki otomobili de incelemeye devam ettiğimizde Toyota Yaris’İn daha yüksek, Hyundai i20 ‘nin ise daha uzun ve geniş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu iki otomobilden hangisi b segmenti diye sorsalar bu yapısı ile bir çırpıda Yaris ‘in ismini verebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi geometrik yapısı itibarı ile i20, bir üst segmenti olan c sınıfına adeta göz kırpıyor.Her iki test otomobilimizde de yer alan sportif jantlar da oldukça şık bir görünüm kazandırmış. Bagaj hacmi konusunda ise 301 litre ile Hyundai i20’nin 15 litre daha fazla hacim sunduğunu notlarımıza ekleyelim.

Hyundai i20’nin içine geçtiğinizde sizi sade ve sürücü odaklı bir kokpit tasarımı sizi karşılıyor. Eski nesline oranla kalite algısı özellikle konsolun üst kısmında arttırılmış. Gösterge paneli şık ve okunaklı bir şekilde tasarlanmış. Orta konsolda yer alan 7 inç boyutundaki dokunmatik ekrandan navigasyon sistemi, bluetooth telefon bağlantısı ve müzik sistemi gibi bir çok özelliği kontrol edebiliyorsunuz. İ20’nin arka koltuklarının da sınıfının standartlarında bir konfor ve rahatlık sunduğunu belirtmeliyiz.

Teste aldığımız Yaris’in ise iç mekanının biraz daha sportif olarak tasarlandığını söyleyebiliriz. Direksiyon içindeki kırmızı dikişler,koltuklardaki dış renkle uyumlu kırmızı kumaş ve dikiş detayları ve gösterge panelindeki kırmızı dokunuşlar bu sportifliğin emareleri. Yaris’in kokpiti, markanın diğer modellerinde de olduğu gibi dik pozisyonda tasarlanmış. Orta konsolda 7 inç boyutunda “Toyota Touch 2” isimli dokunmatik bir multimedya sistemi yer alıyor. Yine bu ekran üzerinden otomobille ilgili havalandırma sistemi hariç nerdeyse her özelliğe erişebiliyorsunuz. Toyota Yaris’İn arka koltukları da i20 ile hemen hemen aynı konforu yolcuları ile paylaşıyor.

Her iki otomobilimizde de yer alan ve opsiyonel olarak sunulan açılabilir panoramik can tavan özelliği Yaris’te de i20’de de son derece ferah bir ortam sağlamış.

Şimdi gelelim bu iki otomobilin teknik özelliklerine. Segmentleri ve hatta tüm ekstra opsiyonları aynı olan bu iki otomobilimiz her ikisi de düşük hacimli benzinli ve otomatik şanzımanlı motorlara sahip. Bu yüzden tam net olarak iki otomobili karşılaştırabiliriz. İ20’den başlayacak olursak 1.4 litre hamcinde 100 beygir güç ve 134 Nm tork üreten bir motora sahip. Bu motor 4 ileri otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Bu kombinasyonla i20 fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 6.4 litre yakıt tüketiyor.

Yaris ise 1.33 litre hacminde 99 beygir güç ve 125 Nm tork üreten bir motora sahip.Bu motor ise Multidrive S adı verilen bir otomatik şanzıman ile kombine edilmiş. Bu kombinasyonla Toyota Yaris’in fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 5.1 litre yakıt tüketimi değerine imza attığı ileri sürülüyor.

Biz test sürüşlerimiz esnasında her 2 otomobilinde aşağı yukarı şehir içi kullanımımız da aynı yakıt tüketimi değerlerin de bir performans sergilediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Aynı segmentte ve tamamen aynı donanımda yer alan ve birbirinin tam anlamıyla rakibi olan bu 2 başarılı otomobil arasında seçim yapma konusunu ise sizlere bırakıyoruz. Ama inanıyoruz ki çok zor bir seçim olacak…

.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER