Cumartesi, Şubat 4, 2023
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetSÜRÜŞ İZLENİMİ: MAZDA CX3

SÜRÜŞ İZLENİMİ: MAZDA CX3

Bu hafta sizler için seçtiğimiz test otomobilimiz Mazda CX3. Uzun zamandır test etmek istediğim bu model hakkında son derece olumlu düşüncelerim vardı ve açıkcası test sürüşümüzün ardından bu fikirlerim iyice pekişti. Hem dizel, hem otomatik, hem de 4×4 çekiş sistemine sahip olan bu minik SUV, fiyat – kalite oranında, Nissan Juke gibi son derece güçlü ve pazara adeta demir atmış rakiplerini oldukça zorlayacağa benziyor.

Mazda CX3’ün dış tasarımında markanın akıcı tasarım felsefesi KODO’nun tüm izlerini görmek mümkün. Mazda 3 ve Mazda 6 modellerinin ardından CX3 ile bu tasarım tam anlamıyla oturmuş ve son halini almış. Ön tarafta geriye doğru çekik farlar ve markanın diğer modellerinde olduğu gibi aynı forma sahip ön ızgara, son derece şık tasarlanmış. Mazda CX3’ün önü adeta ileri doğru hamle yapmaya hazırlanan bir kedigili andırıyor. Ön ızgara ve sis farlarının çerçevelerinde kullanılan krom kaplamalar ise bu otomobilin dış görünümünde kalite algısını arttırmış. Yan taraftan bakıldığında CX3’ün küçük camları bir spor otomobil havası katarken çamurluklar üzerindeki plastik parça ise bu otomobilin küçükte olsa bir SUV olduğunun işareti.

Arka kısım tamamen yuvarlak hatlara sahip. Bu görünümü bozmamak adına stop grubu, aynı bombe ve tasarıma uygun olarak otomobilin yan tarafına kadar uzatılmış. Test otomobilimizin renginden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Seramik grisi olarak adlandırılan bu renk diğer otomobil renklerini düşünecek olursak son derece radikal diyebiliriz. Bizce Mazda CX3’le de müthiş bir uyum yakalamış. Kendini trafikte farklı hissetmek isteyenler için son derece iyi bir seçenek.

Test otomobilimizin için bordo,bej ve giri olmak üzere 3 farklı renkte tasarlanmış.Ancak bu tasarım o kadar başarılı ki görüntü kirliliği oluşturmuyor ve sadeliği bozmuyor. Mazda CX3’ün içinde kendimi adeta premium segmentte bir otomobilin içindeymiş gibi hissettim. Ön konsola dokunduğumda hissrtiğimiz yumuşak yapı ve kullanılan deri malzemelerin bu konuda etkisi büyük. Direksiyon tasarım, multimedya sistemi, gösterge paneli ve tüm kokpit neredeyse markanın diğer modelleri ile birebir aynı. Yani daha pahalı bir modelde ne varsa CX3’te var.Hatta eksiği yok belki fazlası bile var. Olumsuz noktalara gelecek olursak arka koltuklardaki diz mesafesi ve bagaj hacmini söyleyebilirim. Ama bu noktalar zaten genel olarak bu segmentin ortak eksileri. Yani rakiplerini seçseniz bile büyük fark yaratacak, çok daha geniş alanlara sahip olamayacağınızı çok net olarak söyleyebilirim.

Sıra geldi süper üçlüye. Dizel motor, otomatik vites ve 4×4 çekiş sistemi. Evet yanlış duymadınız hepsi bu minik SUV’da yerini almış.1.5 litre hacmindeki dizel motoru 105 beygir güç ve 270 Nm tork üretiyor.6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen bu motorun ve test otomobilimizin son derece cimri olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER