Perşembe, Haziran 13, 2024
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetSÜRÜŞ İZLENİMİ: TOYOTA AVENSİS

SÜRÜŞ İZLENİMİ: TOYOTA AVENSİS

Bu haftaki otomobilimiz Toyota’nın en büyük sedan modeli Avensis. Lüks otomobil algısı standartlarını taşıyan ve bu segmentin en iddalı oyuncularından Avensis’i incelemeye dilerseniz dış tasarımından başlayalım.

Dış tasarımı oldukça büyük bir değişime uğrayan yeni Avensis’in markanın “Keen Look” yani keskin bakış ve öncelikli tasarım felsefesinden büyük ölçüde payını aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ön tarafta geriye doğru uzanan ve çamurluklara kadar taşan inceltilmiş, zarif farlar ve krom dokunuşlar fazlasıyla kendini hissettiriyor. Bu yeni felsefe ile oturtulan yeni yüz imajı, Avensis’e de başarılı bir şekilde uygulanmış. Yan taraftan bakıldığında ise kapı hizasından başlayan ve bagaj kısmına doğru yükselerek uzanan çizgi, bu otomobil tam bir sedan olduğunu kanıtlar nitelikte. Ayrıca aynı oranda yataylaştırılan arka cam ise sportif yapıya gönderme yapıyor. Test otomobilimizde yer alan şık jantlar ve cam kenarlarındaki kromaj çıtalar da bu kısmın en dikkat çekici detayları arasında yer alıyor.

Arka kısımda sedan otomobil formunu Avensis’te görmek mümkün. Bu sınıftaki modellerde birbirinden en büyük farklılığı stop grubu tasarımı ve dik veya yuvarlak hatlar belirliyor. Avensis’te ise dik çizgiler ve ters konumlandırılmış bir stop grubu yerini almış. Ayrıca iki arka stop grubunu birbirine bağlayan krom çıtada son derece elegans bir görünüm kazandırmış.

Avensis’in iç kısmı içinde ilk söyleyebileceklerimiz dik tasarım ve kalite algısı olacak. Segmenti dolayısı ile zarafet ve şıklığı temsil etmesi gereken bu modelde marka, yumuşak dokunuşlu malzemeler,orta konsolda yer alan karartılmış ahşap uygulama ,krom dokunuşlar ve büyültülmüş multimedya ekranı ile bu algıyı tam da olması gerektiği yere oturtmuş.  Toyota Touch 2 ismindeki yeni multimedya sisteminden otmobille ilgili pek çok işlem gerçekleştirilebiliyor. Gösterge panelindeki mavi renkler ve derinlik algısı da dikkatimizi çeken başarılı detaylar arasında yer almayı başardı. Bu şık sedanda eski nesli ile aynı olan 509 litrelik bir bagaj hacmine yer verilmiş. Bu alan sınıfının en genişi olmasa da son derece yeterli bir hacim. Avensis’in iç mekanı son derece geniş bir hacim sunuyor. Zaten bu durum sınıfının olmazsa olmaz özelliklerinden.Test otomobilimizdeki iç mekan kombinasyonu ile ilgili söyleyebileceğimiz tek olumsuz nokta ise çok karanlık ve koyu renkli koltuk döşemeleri ve kokpit tasarımı ile bir parça kasvetli olduğu. Ancak seçeceğiniz doğru kombinasyonlarla bu durumu bozmak sizin elinizde…

Gelelim otomobilimizin kalbine…Toyota Avensis’ imizin motor kaputunun altında 1.6 litre hacminde 112 beygir güç ve 270 Nm gibi hatırı sayılır bir maksimum tork değeri üreten dizel bir motor yatıyor.6 ileri manuel şanzımanla kombine edilen otomobilimiz, fabrika verileri olarak belirlenen 100 km’de ortalama 4.2 litrelik bir yakıt tüketimine sahip. Biz testimizi şehir içerisinde gerçekleştirdiğimiz için 6 litrenin altına düşmeyi başaramadık. Bu değer bu boyutta bir otomobil için çok ekonomik desek haksız sayılmayız. Ancak bu segmente otomatik vitesin daha çok yakıştığını da söylemeden geçemeyeceğim.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER