Pazartesi, Mart 20, 2023
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetBASIN TEST SÜRÜŞÜ: PEUGEOT 3008

BASIN TEST SÜRÜŞÜ: PEUGEOT 3008

Peugeot, geçtiğimiz günlerde başlattığı SUV atağının en önemli oyuncusu 3008’i, İtalya’nın Bologna kentinde düzenlediği test sürüşü ile basın mensuplarına tanıttı. Bizde E-Automag olarak oradaydık ve bu yepyeni SUV’yi sizler için inceledik. Dilerseniz görüşlerimize öncelikle dış tasarımı ile başlayalım.

Güçlü ve kararlı bir SUV görünümünde

Öncelikle yeni nesil 3008 ‘in artık tam bir SUV olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Neden böyle diyoruz? Çünkü bir önceki nesil 3008, daha çok büyük bir MPV’yi andırsa da bu kez daha dik ön tasarımı, yüksek kaputu ve kaslı yapısıyla tam bir SUV olduğunu kanıtlıyor. Ön tarafta dik olarak tasarlanan şık ızgara, farklılaştırılmış farlar ve farlardan başlayıp motor kaputunun ön cam ile birleştiği A sütununa kadar uzanan krom çizgi, gözümüze çarpan ilk detaylar oldu. Yan tarafta ise geriye doğru yükselen kapı çizgisi dikkat çekerken, kapı altındaki krom detaylarla daha çarpıcı bir hale getirilen spoiler ile yeni 3008, bir arazi otomobili genleri taşıdığını hissettiriyor.

Arka kısımda ise daha da keskinleştirilmiş aslan pençesi stop grubu siyah piyano black bir malzeme ile birleştirilmiş. Bu farklı görünüm firma yetkililerinin de basın toplantısındaki açıklamalarına göre markanın bunda sonra üretilecek yeni modellerinde sık sık göreceğimiz bir detay olacak. Ayrıca arka kısımda tampon üzerinde yine yoğun bir krom parça kullanımı olmuş. Bu yeni nesil otomobillerde görmeye alıştığımız ve kalite algısını arttırmak üzere planlanan bir detay. Bagaj kapağı dilerseniz anahtarla otomatik olarak açılabildiği gibi ayrıca otomobilin yanına eliniz kolunuz dolu geldiğiniz zaman tampon altına yapacağınız bir ayak hareketi ile de açılabiliyor. Aynı zamanda kapak üzerinde düğme ile yine otomatik olarak kapatılabiliyor. Düşük yükleme eşiği ile eşya yerleştirme konusunda konfor sağlayan yeni 3008’in bagaj hacmi ise 520 litre.

Teknolojik ve sürücü odaklı iç tasarım

Yeni 3008’in içine geçtiğimiz andan itibaren tamamen sürücü odaklı bir tasarımı olduğunu rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. Yeni i-cockpit tasarımı ile gösterge paneli tamamen dijitalleştirilmiş. 5 farklı kişiselleştirme modu ile gösterge panelindeki animasyonlara ve görsellere hükmedebiliyorsunuz. Markanın artık neredeyse tüm modellerine adapte ettiği küçük direksiyon simidinin de tasarımı bir parça değiştirilmiş ve üst ve alt kısmı düzleştirilmiş. Bu şekilde daha sportif bir görünüme sahip.

Orta konsola ise son derece kullanışlı ve tablet görünümlü bir multimedya ekran yerleştirilmiş. Bu ekranın altında ise bir buton grubu yer alıyor. Bu buton grubunun üst tuş takımı piyano tuşlarını andıracak bir şekilde tasarlanmış ve bizce son derece etkileyici bir görünüme sahip. Kokpiti yatay olarak ikiye ayıran kısımda ise bazı modellerde (bizim de test etme fırsatı bulduğumuz otomobilde olduğu gibi) kumaş malzeme yer alırken diğer versiyonlar ise ahşap malzeme kullanılmış. İç mekana göz gezdirmeye devam ederken bir başka önemli detay gözümüze çarpıyor. Vites kolu, yeni 3008 ile birlikte tıpkı günümüzde premium segmentte yer alan bazı otomobillerde de olduğu gibi tamamen dijitalleştirilmiş ve son derece başarılı bir şekilde tasarlanmış. Vites kolunun hemen ön kısmında ise telefonunuzu koyabileceğiniz bir alana yer verilmiş. Eğer telefonunuz imkan veriyorsa bu alanda kablosuz olarak şarj edebiliyorsunuz. İç mekandaki gözlemlerimizi sona erdirmeden önce yeni 3008’in ön tarafta çok geniş bir eşya saklama gözüne sahip olduğunu ve panoramik cam tavanı sayesinde içeride ferah bir ortam sunduğunu belirtelim. Üstelik bu kez cam tavan eski neslinin aksine yarıya kadar da açılabiliyor.

2 benzinli ve 1 dizel motor seçeneği

Birazda sizlere bu yepyeni SUV’nin teknik özelliklerinden bahsedelim. Öncelikle yeni 3008’de bir çok yeni sürüş ve güvenlik sistemi yer alıyor. Bu sistemleri sizlere daha sonra İstanbul’da gerçekleştireceğimiz test sürüşünde detaylı bir şekilde aktaracağız. Yeni 3008, Türkiye’de 2 benzinli 1 dizel motor seçeneği ile satışa sunuldu. Biz yaklaşık olarak 300 km yol yaptığımız bu keyifli test sürüşünde 1.6 litre hacminde 165 beygir güç üreten THP motorlu bir otomobili kullanma fırsatı  bulduk. EAT6 tam otomatik şanzımanla son derece uyumlu bir şekilde kombine edilen bu motor seçeneği gücü ve kararlılığı ile bizi cezbetmeyi başardı. Ancak dizel motorlu ve otomatik vitesli seçeneğinin Türkiye’deki satış dinamiklerini de göz önünde bulunduracak olursak, daha çok talep göreceği ise yadsınamaz bir gerçek.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER