Salı, Aralık 6, 2022
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetASTON MARTIN DB11 TÜRKİYE ’DE

ASTON MARTIN DB11 TÜRKİYE ’DE

Yeni Aston Martin DB11, geçitiğimiz Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkmasıyla birlikte yoğun ilgiyle karşılanarak Türkiye’den rekor sayıda ön sipariş almıştı.  Aston Martin Türkiye distribütörü, DB11’in teslimine Aralık ayı itibariyle başladı.

 Marka için yeni bir tasarım çağının müjdecisi olan DB11; DB2 DB4, DB5 ve yakın geçmişte James Bond için özel olarak tasarlanan DB10 gibi diğer modellerinde de ön plana çıkan estetiğiyle marka için bir dönüm noktası niteliği taşıyor. DB11, yepyeni tasarım serisiyle şekil ve işlev arasındaki ilişkiye yeni bir boyut kazandırırken, yeni tasarlanan 5,2 litrelik ikiz turbolu V12 motorundan gücünü alıyor.

Çarpıcı dış tasarım

Ön kısımda yer alan LED ön farlar ve Aston Martin ızgarasının vurgulu hatları en çarpıcı dış tasarım detayları arasında yer alıyor. A sütunundan C sütununa kesintisiz ilerleyen tavan kaplamaları sayesinde profili de aynı şekilde göz alıyor. Sade hatları arkaya doğru devam ediyor ve cesurca tasarlanmış arka farlarla yumuşak bir biçimde biraraya gelen eğimli bagaj kapağı, yeni ve belirgin bir grafik oluşturuyor. Yenilikçi aerodinamik yapısı, kasa üzerinde hava akışını zekice iletirken, tekerlek kemerinin içindeki yüksek basınçlı havayı yeniden tasarlanan gizli bir hava deliğiyle dışarı atan, solungaç görünümlü kıvrım sayesinde öndeki yük azalıyor. Aynı zamanda, C sütununun bağlantı noktasında yer alan gizli hava girişleriyle beslenen fren sistemi arkadaki yükü de azaltıyor.

 

 

Gerçek bir 21. yüzyıl Aston Martin modeli olan DB11, teknik ortak Daimler AG ile birlikte geliştirilen en son teknolojiyi en yüksek kalite ve el işçiliğiyle bir araya getirmiş. Renkli 12” Ti eF Ti LCD ekranın kullanıldığı yeni gösterge paneli, araçla ilgili birincil bilgileri tam açıklıkla ifade ederken, ortaya konumlandırılmış 8” TFT ekran ise bilgi ve eğlenceye hizmet ediyor. Karakter tanıma, çoklu dokunma ve hareket desteği sunan isteğe bağlı dokunmatik yüzeyin yanı sıra döner kontrolle kumanda edilen yeni uydu navigasyon ve ses sistemi her zamankinden daha etkili olmuş. Yeni otomatik park yardımı özelliği ve 360 derecelik kuş bakışı kamera, düşük hızlarda güvenli manevra yapma imkanı tanırken aynı zamanda otomobilin bilgi-eğlence sistemi tarafından kontrol edilebiliyor.

 

Aston Martin DB11 aerodinamiğiyle etkileyici tasarım anlayışını gözler önüne sererken yeniden tasarlanan 5,2 litrelik çift turbolu V12 motoruyla Aston Martin tarihindeki en güçlü, en verimli ve en dinamik DB modeli oluyor. 600 beygir gücü ve 700 Nm’lik torku, DB11’i bugüne kadar üretilen en güçlü DB modeli yaparken, bu gücü ile 320 km’lik maksimum hıza ulaşabiliyor ve 0-100 hızlanmasını ise 3,9 saniyede tamamlıyor.

DB11, kendine has zarif tasarımı ve yeni çift turbolu V12 motorunun muazzam performansından yararlanmak için, DB11’in şasisi, süspansiyonu, direksiyon sistemi ve elektroniği yeniden ele alınmış ve yeni teknolojiler kullanılmış. GT, Sport ve Sport Plus adlı dinamik sürüş modları, motor tepkisinde büyük değişimlere yol açarken 8 vitesli otomatik Zet eF şanzımanı, yeni elektrikli direksiyon sistemi ve fren esnasında Tork Yönlendirme teknolojisiyle de DB11 göz dolduruyor.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER