Çarşamba, Şubat 1, 2023
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetPEUGEOT 2018 DAKAR RALLİSİ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

PEUGEOT 2018 DAKAR RALLİSİ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

Peugeot “Dream Team” ekibini Peru, Bolivya ve Arjantin ülkelerini kapsayan 10.000 km uzunluğunda zorlu bir mücadele bekliyor. Ekipler heyecan verici manzara ve zorlu hava şartları eşliğinde; kum tepeleri, dağ geçitleri ve çöller olmak üzere birbirinden zorlu 15 etabı geride bırakacaklar. Resmi ralli rotası 22 Kasım 2017 tarihinde organizatör A.S.O tarafından teyit edilecek.

Team Peugeot Total ekiplerinde 2018 sezonu için herhangi bir değişiklik yapılmadı. Ancak performansı en üst düzeye çıkarmak için yarış otomobilinde bazı önemli değişiklikler gerçekleştirildi ve adı Peugeot 3008DKR Maxi olarak değiştirildi. “2017 Avrupa’da Yılın Otomobili” ödülünü kazanan standart Peugeot 3008 SUV ile aynı teknik mimariyi kullanan aracın teknik mimarisinde herhangi bir değişiklik yapılmadı: 3,0 litre hacimli çift turbo motor yine gücünü iki tekerleğe aktarıyor. Sürüş stabilitesini arttırmak için iz genişliğinin her iki tarafta 10 santimetre genişletilmesi en belirgin değişiklik olarak öne çıkıyor. Bunun dışında süspansiyon sisteminde yol performansını arttırmak üzere bir dizi detay iyileştirme yapıldı. Peugeot Sport mühendis ve mekanikerleri sürücülere zorlu görev için mümkün olan en güvenilir otomobili sağlamak için çok çalıştı.

Dört ekibin her biri de, yeni Peugeot 3008DKR Maxi’yi Fas, Portekiz ve Fransa organizasyonlarında 18.000 kilometrenin üzerinde kapsamlı olarak test ettiler. Regülasyonlarda yapılan değişiklikler Team Peugeot Total’in araçta küçük bazı değişiklikler yapmasını gerektirdi. Peugeot’ya daha fazla ağırlık eklenirken, rakipler çok daha fazla kilo eklemesi yaparak başka alanlarda daha fazla mağduriyet yaşadılar. Ancak her Dakar yarışında olduğu gibi, en büyük zorluk yarışın kendisi.

Peugeot ekipleri motosiklet ve otomobil olmak üzere 19 Dakar zaferinin yanı sıra 148 etap zaferiyle tüm zamanların en başarılı Dakar katılımcısı olarak öne çıkıyor. Her ne kadar ilki 30 yıl önce 1987’de Peugeot 205T16 Grand Raid ile olmak üzere toplam altı zafer ile son derece başarılı bir geçmişe sahip olsa da, Peugeot etkinliğin 40. yıldönümünü ve Dakar’ın Güney Amerika’daki 10. yıldönümü olan 2018 Dakar öncesinde mütevazı davranarak umutlarını koruyor.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER