Çarşamba, Ekim 4, 2023
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetLEXUS, LF-1 LIMITLESS KONSEPTİNİ TANITTI

LEXUS, LF-1 LIMITLESS KONSEPTİNİ TANITTI

Otomotiv dünyasında birçok ilke imza atan Lexus, 2018 Kuzey Amerika Otomobil Fuarı’nda ziyaretçileri yenilikçi bir konseptle daha buluşturdu. Detroit’te gerçekleştirilen fuarda sergilenen Lexus LF-1 Limitless konsepti, yeni Lüks Crossover segmentini simgeliyor ve premium markanın gelecek tasarım dilinden de izler taşıyor.

Yüksek performansı, sınırlandırılmamış bir lüksle birleştiren LF-1 Limitless, aynı zamanda Lexus’un teknolojik ve yenilikçi yanlarını sergiliyor. Tasarım konusunda tüm sınırları ortadan kaldıran konsept güç ünitesinde de sınır tanımıyor. 2025 yılında tüm Lexus modellerinin elektrikli versiyonlarının olacağını vurgulayan konsept, yenilikçi tarzıyla da öne çıkıyor.

5014 mm’lik uzunluğuyla birlikte atletik bir tasarım sergileyen LF-1, alçak tavan çizgisi, 22 inç jantları, arkadan itişli sürüşü vurgulayan duruşuyla, pratiklik ve performansı buluşturan bir crossover tarzına sahip. LF-1’in tasarımı, tüm Lexus modelleri gibi markaya özgü ön panjur etrafında şekillendi. Izgaranın etrafında ise sürücüyü karşılamak adına LED ışıklandırmalara yer verildi. LF-1’in dış tasarımında aracın aerodinamik farları, hava girişleri ve iki parçalı tavan spoyleri dikkat çekiyor. Ayrıca geleneksel aynaların yerine yerleştirilen kameralar ise, içeriye geniş ve yüksek çözünürlüklü bir görüntü aktarıyor.

LF-1’in kabini de, tüm yolcular için lüks ve konfor vermek adına tasarlandı. Japon geleneksel misafirperverliği Omotenashi felsefesi ile tasarlanan kabinde, sürücünün yola daha fazla odaklanması için birçok işlem el hareketleriyle yapılabiliyor. Direksiyonun üst tarafında yer alan sürüş modu göstergesi ise, sürücünün gözünü yoldan ayırmamasını sağlıyor. Ön yolcu için geniş bir alan yer alırken, arkadaki yolcular için de, ön koltuklardaki aynı konfor sunuluyor. Geniş diz mesafesinin yanı sıra, arka yolcular için de ayrı bir bilgi-eğlence sistemi ve klima kontrolleri yer alıyor.

LF-1, teknoloji konusunda da gelecekten izler taşıyor. Tam Otonom sürüş teknolojisine sahip araç, tıpkı bir şoför gibi sizi belirttiğiniz noktaya otonom sürüş ile götürüyor. LF-1, aracın elektronik direksiyon, frenleme, hızlanma ve ışıklandırma bağlantıları sayesinde eller serbest sürüşe imkan veriyor. Böylece daha güvenli ve verimli yolculuklar yapılabiliyor. Lexus’un geleceğini simgeleyen LF-1, aynı zamanda crossover segmentinin gideceği yönü de gösteriyor. Tasarımının yanı sıra lüksün ve performansın da sınırlarını yeniden tanımlayan LF-1, Güney Kaliforniya’daki Calty tasarım stüdyolarında yaratıldı.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER