Cumartesi, Şubat 4, 2023
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetBAJA TROIA TURKEY'DE MUHTEŞEM FİNAL

BAJA TROIA TURKEY’DE MUHTEŞEM FİNAL

4 ve 7 Ekim tarihleri arasında İstanbul Off Road Kulübü tarafından Çanakkale’de organize edilen ve off road disiplininde, Türkiye’ye getirilmiş ilk uluslararası yarış serisi olma özelliği taşıyan BAJA TROIA TURKEY, 4 gün ve 820 kilometrelik etapların ardından muhteşem bir ödül töreni ile sona erdi.

BAJA TROIA TURKEY 2018 Motosiklet ve Ralli Kategorilerinde gerçekleşti. Ralli Kategorisinde 31 araç, Motosiklet Kategorisinde 26 araç start aldı. Türkiye dahil 8 ülkeden ekiplerin start aldığı yarışta toplam 57 ekip yarıştı. İtalya’dan 10, Romanya’dan 3, Yunanistan’dan 4, Bulgaristan’dan 4, İsrail’den 2 ve Sırbistan’dan 2 yarışçı katıldı. Kıbrıs’tan katılan 4 ekip Türk bayrağı altında yarıştı.

4 gün süren yarış, 4 Ekim Perşembe gecesi Çanakkale Valilik, Emniyet müdürlüğü, Spor İl Müdürlüğü üst düzey katılımı ile Truva Alanında gerçekleşen Motosiklet ve Ralli Seremonik start ile başladı. Seremonik start sonrası Çanakkale merkezinde bulunan Kipa Servis Alanına gelen yarışçılar INTERCITY sponsorluğunda koşulan Prolog etabı için start aldılar.

Yarış etapları hazırlanırken, toprak zeminli orman ve yangın yolları gibi araçların hız yapabilecekleri parkurlar seçilirken, kuru nehir yatakları, su geçişleri, kayalık etaplar gibi off road pilotaj gerektiren parkurlara da yer verildi. Özellikle geçtiğimiz yıl yapılan BAJA TROIA TURKEY’e katılan yabancı ekipler, bu sene etapların çok daha dengeli ve heyecan verici hazırlandığını ve bu karma parkur yapısından çok memnun olduklarını, yarıştan çok keyif aldıklarını dile getirdiler.

Yarış etapları güvenlik en ön planda tutularak hazırlandı. Yangın yollarındaki tüm çıkışlar bantlandı, yol notlarına destek olarak yönlendirme tabelaları kondu. Asfalt geçen noktaların tümünde Jandarma desteği alındı, SOS noktalarında 4×4 araçları ile İSOFF görevlileri, geçen araçları kontrol edip olası aksaklıklarda destek olmak için hazır beklediler. GPS Takip sistemi ile dakika dakika izlenen araçlar herhangi bir yoldan çıkma ya da durma durumunda hemen takip altına alındılar. Araçların an an harita üzerindeki noktaları ve etap sonu neticeleri online olarak www.bajatroiaturkey.com adresinde paylaşıldı.

Yarışta İtalyan Ralliart ekibi dev kamyonları ile dikkat çekerken, baba oğul yarışan İsrailli ekip Dany ve Omer Pearl sempatik tavırları ile herkesin sevgisini kazandılar. Bulgar ekibin kadın copilotu Zornista Todorova servis karavanının arkasına çizdirdiği cadı animasyonu ile özdeşleştiğini söyledi. Yarışın tek kadın pilotu, Bant Boru sponsorluğu ile yarışan İlayda Hancı Korkut, yarıştan kısa bir süre önce evlendiği Batuhan Korkut ile birlikte yarıştı. Kıbrıs’tan yarışa 5 ekip katılacaktı, ancak pilotlardan Yusuf Hüdan’ın ani vefatı ile sarsıldılar. Sonra yarışa katılmayı çok arzu etmiş olan Yusuf Hüdan’ı anmak için ekip olarak Türkiye’ye gelmeye karar verdiler. Türk ekipler arasında da en sportif aile, maaile yarışan Akkafa’lar oldu. Baba Selçuk Akkafa Ahmet Ünlü’nün co pilotu olarak start alırken, oğul Malik Akkafa motosiklet kategorisinde yarıştı. Diğer oğul Caner Akkafa da Mitsubishi L200 ile pilot olarak start aldı.

Yarış sırasında talihsiz kazalar yaşandı. Motosiklet Kategorisinde yarışan Malik Akkafa ve Harun Sığırlı etap içinde çarpıştılar. Her iki motosikletçi de kol ve bileklerinde kırıklarla hastaneye kaldırıldılar. ATV ile yarışan Ziya Güler patlak lastikle yarışırken aracı ile takla attı. Kaburga ve kol kırıkları olan yarışçı ambulans helikopter ile hastaneye kaldırıldı. Her iki olayda da ciddi bir yaralanma olmaması tek teselli oldu. Ralli sınıfında Tuncay Akbulut – Uğur Tepe Jeep Cherokee ile yamaçtan aşağı uçtular. Pilotlarda bir sorun yaşanmazken kurtarma ekiplerince çekilen araç servis noktasına getirildi.

5 Ekim Cuma günü 80,89 kilometrelik SS1 Paris, 38,45 kilometrelik SS2 HOMEROS ve 84,99 kilometrelik SS3 ILION Özel Etapları koşuldu. Gece, özellikle seyircilerin izlemesi için, Çanakkale valilik tarafından sağlanan dev projektörler altında, çift kalkışlı ve hız ağırlıklı SS4 TROIA Etabı start aldı. İki yarış aracının aynı anda start alıp mücadele ettiği ve sert virajlar, köprü ve tünel geçişleri ile renklenen etap, alanda toplanan binlerce seyircinin alkışları ve tezahüratları arasında koşuldu. Redbull Event Car tüm Seyirci etapları koşulurken müzikleri ile seyircileri coşturup, ekipleri de motive etti.

6 Ekim Cumartesi günü, tüm yarış araçları ve ekipler eskort eşliğinde Ralli Merkez önünden konvoy halinde start alarak Truva Antik Kentine ulaştılar. 2018 Truva Yılı olması nedeni ile Truva’nın tarihi ile efsaneleri konusunda bilgi alan ekipler, oradan hareketle SS5 ISOFF etabında start aldılar. 78,82 kilometrelik etabın ardından 84,75 km uzunluğundaki SS6 WILUSA etabını geçen ekipler, gece yine Özel Seyirci etabını koşmak için SS7 TROIA Seyirci etabına geldiler.

7 Ekim Pazar günü 70,46 km’lik SS8 IDA ve 57 km’lik SS9 DARDANOS etaplarını tamamlayan ekipler, son kez TROIA Seyirci etabını geçtikten sonra servise girdiler.

Gece Çanakkale Valisi Sayın Orhan Tavlı ve Çanakkale il yetkilileri ile seyircilerin katıldığı muhteşem ödül töreninde Ralli ve Motosiklet Kategorilerinde Sınıf ve Genel Klasman kupaları sahiplerini buldu. Bu yarışta ayrıca Ralli Kategorisinde “Fastest Competitor” ve “Best Women” kupaları da verildi.

Yarış sonunda Motosiklet kategorisinde birinci KTM 450 ile Murat Yazıcı, ikinci HUSQVARNA ile Hasan Ayyıldız, üçüncü KTM EXC ile Süleyman Aydın oldu.

Kategori S – SSV kategorisinde Genel Klasman birincilik kupasını Can Am Maverick X3 ile yarışı başından beri önde götüren Bulgar ekip Tsanko Tsankov – Zornista Todorova ekibi aldı. İkincilik kupasını bir başka Can Am Maverick ve bir başka Bulgar ekip Vladislav Velkov – Ilian Georgiev ekibi kaldırdı. SSV Kategorisinde üçüncülük kupasını Romanya’dan yarışa katılan L. Claudiu Barbu – Paul Nicusor Spiridon Polaris RZR XP Turbo araçları ile aldılar.

Kategori T – Ralli kategorisinde Genel Klasman birincisi Jeep Cherokee ile yarışan Sırp yarışçılar Vladimir Vujosevic – Alexandar Djurovic oldu. İkincilik kupasını Nissan Navaraları ile geçen seneki BAJA TROIA TURKEY birincisi Intercity sponsorluğu ile yarışan Ahmet Ünlü – Selçuk Akkafa aldı. Bu kategorinin üçüncüsü İtalya Ralliart ekibinden Mitsubishi Pajero ile yarışan Alessandro Barchiesi – Fabrizio Risi oldu.

Yarışın en hızlı ekibi, “Fastest Competitor” Kupasını Bulgar ekip Tsanko Tsankov – Zornista Todorova kaldırdı. En hızlı ekibe kupasını Çanakkale Valisi Sayın Orhan Tavlı takdim etti.

Yarışa katılan kadın pilotlardan en iyi derece yapanlara da kupa verildi. “Best Women” kategorisinde birincilik kupasını Bulgar Zornista Todorova, ikincilik kupasını Türk ekip, Bant Boru sponsorluğu ile yarışan İlayda Hancı, üçüncülük kupasını yine bir Türk kadın, Sibel Dağlı kaldırdı.

EAST EUROPEAN TOUT TERRAIN SERIES

EAST EUROPEAN TOUT TERRAIN SERIES, 5 Organizatör Ülkenin katılımı ile koşulan 6 ayaklık Uluslararası bir Off-Road Yarış Serisidir. Yarışlar, her ülkeden seçilen bir organizatör kulüp organizasyonu ile toprak, kum ve orman etaplarında koşulur. Ayrıca şehir içinde Özel Seyirci Etapları organize edilir. Serinin Organizatör ülkelerine 2017 yılında Romanya, Yunanistan, Bulgaristan’ın yanı sıra Türkiye katıldı, 2018 yılında seriye İsrail de bir yarışla dâhil oldu. Seri, bu sezon 2 Aralık’ta İsrail’de koşulacak Baja Desert Israel ile sona erecek.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER