Cumartesi, Şubat 4, 2023
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetCITROËN, TÜRKİYE RALLİSİ'NDE DUBLE YAPTI

CITROËN, TÜRKİYE RALLİSİ’NDE DUBLE YAPTI

Ekipler Akdeniz’in benzersiz coğrafyasında son derece zorlu etapları geçerek Türkiye Rallisini tamamladı. Gülen taraf ise Citroën Total World Rally Team oldu. C3 WRC ile yarışan Sébastien Ogier – Julien Ingrassia ve Esapekka Lappi – Janne Ferm ikilisi Türkiye Rallisini ilk iki sırada tamamlayarak hem pilotlar, hem de markalar klasmanında önemli bir avantaj elde ettiler.

Aslında Citroën Total World Rally Team için Türkiye Rallisinin 38.62 kilometre uzunluğundaki son gününde uygulayacağı strateji oldukça basitti. İlk iki günü duble yaparak tamamlayan ekipler rallinin üçüncü gününde aşırı risk almadan kontrollü bir yarış çıkartacaktı. Esapekka Lappi ve Janne Ferm ikinci sırayı korumakla ve arkadan gelen rakiplerin yakalama olasılığını zayıflatmakla yükümlüydü. Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia ise hızını korumak zorundaydı. Bunu yaparken de aşırı risk almamak adına lastiklerini koruması gerekiyordu ekibin. Citroën ekibi plana sadık kalarak ralliyi ilk sırada bitirmeyi başarırken Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia, Power Stage bölümünde en hızlı üçüncü zamana imza atarak üç ekstra puan aldılar.

Bu duble, Citroën Total World Rally Team’in 2015 Arjantin Rallisinden bu yana elde ettiği en iyi sonuç oldu. Aynı zamanda Monte-Carlo ve Meksika’nın ardından takımın bu yılki üçüncü zaferi oldu. Daha da önemlisi C3 WRC ile Citroën Total World Rally Team’in bu hafta sonu Türkiye Rallisinde elde etmiş olduğu başarı sadece bir ralli zaferi olmakla kalmayıp, aynı zamanda ekibe hem markalar, hem de pilotlar klasmanında önemli bir avantaj kazandırdı.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER