Pazartesi, Ocak 30, 2023
spot_img
Ana SayfaAnasayfa ManşetCORSA 40. YILINI KUTLUYOR

CORSA 40. YILINI KUTLUYOR

Opel Corsa, 1982’de tanıtılmasıyla küçük otomobil sınıfında devrim yaratırken, bugün gelinen noktada altıncı nesliyle her zamankinden daha fazla talep görüyor. Corsa, geçen sene Almanya’nın “En Çok Satılan Kompakt Otomobili” ve “İngiltere’nin En Çok Satan Otomobili” olma başarısını göstermişti. 2020 Altın Direksiyon ödülünü Opel müzesine kazandıran Corsa-e, şimdiden dünya pazarındaki Corsa satışlarının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

Corsa’nın 1982’deki ilk çıkışından bu yana popülaritesini tam olarak anlamak için öncelikle başarılı bir başka model olan Opel Kadett’e bakmak gerekiyor. Opel Kadett, otomobil kullanmanın hala gerçek bir lüks olduğu dönemlerde, daha fazla insana ulaşmak için tasarlanan ve geliştirilen küçük bir otomobildi. Kullanıcılar, on yıllar içinde refahın artmasıyla hızla daha talepkar olmaya başladılar. Böylece küçük Opel Kadett, 20. yüzyılın ikinci yarısında büyüdü, güçlendi ve her yeni versiyon ile kompakt sınıfa daha da yaklaştı. Bu gelişim hikayesi, Alman markanın giriş seviyesi modelinin altında bir boşluk yarattı.

Böylece yeni, orijinal ve kompakt bir otomobil için doğru zaman gelmiş oldu. Corsa ilk kez 1982 sonbaharında Zaragoza’da inşa edilen yeni otomobil fabrikasının üretim hattından çıktı ve kısa sürede Opel için en çok satan model olma yolunda ilerlemeye başladı. Üretilmeye başlandığı günden günümüze kadar geçen 40 yılda, çoğu Zaragoza ve Eisenach olmak üzere 14 milyonun üzerinde Corsa üretildi.

Bu başarının büyük bir kısmı, farklı Corsa nesillerinde tanıtılan ve daha önce sadece daha üst sınıf araçlarda sunulan sayısız üst düzey teknolojiden kaynaklanıyor. ABS ve hava yastıkları gibi güvenlik ve destek sistemlerinin yanı sıra, 180 derece panaromik geri dönüş kamerası, trafik işareti tespit sistemi, aktif şerit takip sistemi ve Intelli-Lux LED® Matrix Farlar bunlardan sadece birkaçı.

İLİŞKİLİ MAKALELER

POPÜLER HABERLER